Факультет іноземної філології: 50 років із іменем Сокирка


     УРОЧИСТО й по-родинному тепло відзначили викладачі, випускники й студенти 50-річчя заснування факультету іноземно) філології Запорізького національного університету. Раніше він мав назву факультет іноземних мов, відтак – романо-германської філології. На свято прибуло керівництво вишу на чолі з народним депутатом України, ректором ЗНУ Миколою Фроловим, котрий, вітаючи присутніх, повідомив, що кожна кафедра з нагоди ювілею отримає в подарунок по комп'ютеру. Микола Фролов вручив викладачам і студентам ректорські подяки й премії. Крім того, викладачі Надія Стрюкова й Тетяна Козлова отримали нагороди облдержадміністрації, а Катерина Ружин й Олександр Шевченко – ордени облради. Щирі слова прозвучали із вуст проректорів та деканів ЗНУ.

ПРИХОДЬТЕ В АУДИТОРІЮ ДО ВАСИЛЯ СОКИРКА!

     УВЕРТЮРОЮ свята стало урочисте відкриття аудитори імені Василя Сокирка – засновника й першого декана факультету. Почесне право перерізати стрічку на вході до аудиторії надали завідувачу кафедри викладання другої іноземної мови Катерині Ружин.
     Декан факультету Галина Морошкіна наголосила на значимості невтомної діяльності Василя Сергійовича задля становлення й процвітання факультету. У пам'ять про нього пролунали присвята, що зачитав завідувач кафедри німецької філології й перекладу Сергій Вапіров, і віршовані рядки завідувача кафедри теорії та практики перекладу з англійської мови Юрія Зацного.
     Із нагоди ювілею 7-8 жовтня в ЗНУ відбулася VIII Міжнародна конференція «Іноземна філологія у XXI столітті», також вийшов із друку навчальний посібник «Сучасні технології навчання іноземних мов у вищій школі», присвячений пам'яті засновника факультету Василя Сокирка. До посібника увійшло близько 80 статей, присвячених сучасним технологіям та методикам викладання іноземних мов.
     Онук Василя Сергійовича Олексій Сокирко, котрий прийшов зі своїм сином Сергієм, подякував усім причетним до увічнення пам'яті його діда та пообіцяв, що обов'язково час від часу приходитиме на факультет.

«ТАК ТРИМАТИ! А МИ ВАС ПІДТРИМАЄМО!»

     ПРОТЯГОМ п'яти десятків років своєї діяльності факультет завжди тримав високу планку.
     – У перші роки існування факультету набір складав до ста осіб, цього року – 215, – розповіла Галина Морошкіна. – Збільшилась і кількість кафедр. Додалися нові спеціальності, зокрема, німецька мова й література, переклад із німецької й англійської, іспанська мова. Щоб увести в учбовий план італійську, підготували фахівця – зараз вона на стажуванні в Італії. Мріємо ввести італійську як другу мову. На шести кафедрах факультету нині працюють 94 викладачі, серед них – шість докторів наук, професорів, 77,5 відсотка викладачів мають вчене звання і ступінь кандидата. Факультет підтримує стосунки з багатьма всесвітньо відомими інституціями: Гете-Інститутом, Корпусом миру, Американським домом, Французьким культурним центром та іншими. Традицією стало запрошення до викладацької роботи фахівців із Великої Британії, Франції, США, Канади, Німеччини та Іспанії.
     – Факультет іноземної філології завжди був кузнею кадрів не тільки для освіти, а й кузнею інтелігенції, інтелектуальної регіональної еліти, нашою гордістю, – підкреслив під час урочистостей ректор ЗНУ Микола Фролов. – Більше десяти тисяч випускників – це величезний внесок факультету в освітянську діяльність області. На факультеті навчаються 1199 студентів. Словами не можна передати це відчуття свята, що сьогодні нас переповнює. Хочу всім побажати одного – так тримати! А ми вас підтримаємо!

«ШКОЛУ ДОБРА, ЩО ВІН ПОДАРУВАВ, НЕМОЖЛИВО ЗАБУТИ»

     ДЕКАН факультету іноземної філології Галина Морошкіна з теплотою говорила про викладачів, котрі своєю відданою працею творили славу факультету, формували гарних освічених фахівців, які працюють у різних сферах.
     Хвилиною мовчання вшанували пам'ять викладачів факультету, які пішли з життя, залишивши по собі гарні спогади.
     Паростки іноземних мов дали перші сходи на філологічному факультеті, коли там утворилася друга спеціальність: російська мова й література та англійська (німецька); українська мова й література та англійська (німецька).
     – У 1966 році стараннями прекрасної людини, талановитого організатора, мудрого педагога Василя Сокирка, який був на цій посаді до 1976 року, із двох кафедр – англійської мови (завідувач – Милослав Балобан) і французької (Єжи Розенбаум) – утворили факультет іноземних мов, – розпочала екскурс в історію факультету Галина Морошкіна. – За плечима у Василя Сергійовича був дуже непростий шлях: війна, полон, тяжкі випробування. Коли ми відзначали його та Надії Іванівни Злобіної 75-річчя від дня народження, він сказав: «На жаль, я не написав жодних книг та підручників». Ми ж знаємо точно, що він сприймав кожне своє заняття як велику подію, бо був великим педагогом, чудесною, відповідальною людиною. Мені важко підібрати слова, щоб передати почуття до нього, називаючи своїм духовним батьком. У його кабінеті висіли всі фотографії випускників – він ніколи з ними не розставався. Школу добра, що він нам подарував, неможливо забути.

ВІД ДВОХ КАФЕДР – ДО АСПІРАНТУРИ Й ДОКТОРАНТУРИ ЕСТАФЕТУ декана Василя Сокирка підхопили його послідовники.

     Мудра й виважена Надія Злобіна (1976-1979) – із нею прийшли стабільність і рівновага на факультет. Юрій Зацний (1979-1982) одразу ж встановив високу планку щодо науки. За словами Галини Морошкіної, немає такого титулу в академічному просторі, яких би він не взяв – доктор філологічних наук, професор, заслужений діяч науки й техніки України, академік Академії наук вищої школи України.
     Протягом 15 років (1982-1996) біля керма факультету стояла незмінно активна, відповідальна, трудолюбива Катерина Ружин. Це був доволі непростий час, але вона зробила дуже багато, зокрема, в навчальний план ввели другу мову як спеціальність, спеціалізацію «переклад», виникло відділення менеджменту, що переросло згодом в однойменний факультет.
     Анатолій Приходько (1996-1999; 2003-2005) – це великий учений, котрий прагнув високих знань і встановлював відповідні стандарти для науковців факультету. Він разом із Валентиною Скібіною (1999 - 2003) приділив багато уваги формуванню майбутнього філолога – на факультеті відкрили аспірантуру й докторантуру.

НЕ ОБІЙШЛОСЬ І БЕЗ СЮРПРИЗІВ

     НА АДРЕСУ факультету надійшли відеопривітання із-за кордону від його викладачів та випускників, іноземних партнерів. Гарного настрою додали вокальні та хореографічні виступи, жартівливі номери, підготовлені студентами й випускниками різних років.
     Випускник 1994 року Ігор Захаренко організував лотерею від компанії «Феєрія мандрів», директором якої він є. Відбувся розіграш двох путівок до Йорданії, їх виграли колишня викладач ЗНУ Людмила Латун і студент магістратури. А екскурсійний тур «Європейський феєрверк» (Варшава, Берлін, Амстердам, Брюсель, Париж) дістався випускнику 1999 року Олегу Карташову, котрий подарував його викладачу кафедри романської філології й перекладу Надії Стрюковій. Ось така щедрість душі!
     Завершити розповідь про ювілейне свято хочу словами з відеозвернення Надії Злобіноі:
     – Те, як удається керувати факультетом Галині Федорівні Морошкіній, жодному з попередників не вдавалося. Вона – ефективний, об'єктивний декан. Звичайно ж, їй ще працювати й працювати! Успіхів усім при доброму здоров'ї! І далі творити історію факультету!
© 2017 Запорізький національний університет