Всеукраїнська олімпіада в Запоріжжі: заклик до розмови про якість правової освіти


    Заморочки студентського життя вкладаються в пам'ять надовго. Інституціональна пам'ять олімпійського студентського руху з права нараховує чверть віку. Його учасниками в різні часи були одиниці юридичних ВНЗ. З часом їх кількість збільшилася в рази, адже участь, а особливо перемога на олімпіаді, це та «заморочка», яка викарбовується чітко. Ще б пак, студентська дружба - це на пам'ять, а олімпійська дружба - це назавжди.
    Серед студентів-юристів участь в Олімпіаді стала престижним трендом, початком професійного злету. Відомо, що більшість успішних юристів тим чи іншим чином відзначалися в студентські роки. У своїй більшості це не лише гарне навчання чи участь в органах студентського самоврядування, наукових гуртках тощо, це та особлива діяльність, що зветься олімпійський рух до знань. Не будемо інтригувати читача: значна кількість наукових ступенів або звань, професійних творчих досягнень мають у своїй передісторії саме стабільне входження в олімпійське студентське коло.
    Місія олімпіади, як відомо, полягає у виявленні, відборі та підтримці обдарованої молоді, розвитку й реалізації здібностей студентів, стимулюванні й активізації їхньої навчально-пізнавальної і науково-дослідної діяльності, творчої праці, а також у стимулюванні педагогічних та науково-педагогічних працівників, та, що важливо, в підвищенні якості підготовки фахівців, системному вдосконаленні навчального процесу, формуванні кадрового потенціалу для дослідницької, виробничої, адміністративної і підприємницької діяльності. Тут, безумовно, педагогічні нюанси тісно переплетені з науковими та практичними питаннями. Звучить пафосно, але ж благородна мета вимагає й великих зусиль.
    Цьогорічна олімпіада з права увійде в історію як запорізька, адже відбулася вона 11—13 квітня саме в Запоріжжі, а точніше в Запорізькому національному університеті. Скажімо так, що формат її проведення був достатньо стандартним, уже напрацьованим роками, а саме: право брати участь в олімпіаді мали не більше трьох студентів старших курсів, які стали переможцями І етапу в 2016— 2017 навчальному році у вищих навчальних закладах III—IV рівня акредитації, що здійснюють підготовку за напрямом «Право». Проходила вона в два тури — командний та індивідуальний. Змагання в кожному турі відбувалися у формі тестування з базових навчальних дисциплін, за якими здійснюється підготовка фахівців у юридичних вузах. Завдання були складені у формі тестів (командний тур — 200 питань, індивідуальний — 100) й виконувалися кожним учасником олімпіади самостійно. При цьому в командному турі брали участь не менше двох представників від вузу. Команда-переможець та команди, які могли претендувати на II та III місця, а також рейтинг команд-учасниць, визначалися на підставі середнього балу за результатами розв'язання завдань їх представниками. Командний тур І включав виконання учасниками завдань із 18 базових дисциплін, індивідуальний — 10. Загалом же на олімпіаду прибуло 50 команд (загалом 144 учасники), які представляли всю країну — від Ужгорода до Донецька й від Сум до Одеси.
    Не секрет, що запоріжці є людьми діловими, принциповими й згуртованими. У даній важливій події вони згуртувалися навколо активу юридичного факультету декан якого Тетяна Коломоєць, котра очолила оргкомітет та журі олімпіади. А обидві її «руки» — Михайло Віхляєв та Валерій Колпаков, працювали синхронно. Професійні ЗМІ були представлені декількома виданнями. Однак практичну участь в олімпіаді взяв лише Вікор Ковальський, шеф-редактор газети «Юридичний вісник України». За його словами не викликає сумніву організація роботи, підбиття підсумків та й сам сенс такого роду змагань. Серед переможців командного туру в десятку кращих увійшли команди НЮУ імені Ярослава Мудрого, Запорізького національного університету, КНУ імені Тараса Шевченка, ЛНУ імені Івана Франка, Сумського державного університету, КНЕУ імені Вадима Гетьмана, НУ «Одеська юридична академія», НУ «Києво-Могилянська академія», НУ «Острозька академія» та Прикарпатського університету імені Василя Стефаника. Причому харків'яни лідирували з великим відривом.
    За результатами індивідуального туру десятку кращих склали харків'яни (Катерина Шабаліна, Андрій Скрипник, Артем Шматов), вся запорізька команда (Станіслав Ульяненко, Олександра Максименко та Микита Жуков), студентка з Національного університету Державної фіскальної служби (м. Ірпінь, Київщина) Ірина Бондарчук, представник Любов Гуріна, з Національного авіаційного університету, Юлія Козир з КНЕУ та Олег Доценко з КНУ імені Т. Шевченка. Привертає увагу те, що привітати й визначити учасників та переможців прибули представники державних органів та юридичних фірм із різних міст країни, а також видавництв «Юрінком Інтер» та «Ін Юре». А на Запорізькому телебаченні відбулися теледебати «Юридичний десант» у «Відкритій студії», про що викладено цікаві матеріали в соцмережах, зокрема в Ютюбі та ФБ. У цілому подія вийшла помітною, і сама олімпіада без перебільшення закінчилася на високій ноті, її внесок в якість юридичної освіти потрібно вивчати та розповсюджувати, адже разом ми всі варті того, аби зміни на краще в системі підготовки студентів, у застосуванні Закону України «Про вищу освіту» таки відбулися. А по результатах олімпіади можливо навіть оцінити якість надання освітянських послуг як у цілому по вузах, так і в окремих із них зокрема. Тобто той університет, представники якого посіли високі місця і має відповідний рівень якості надання освітянських послуг.
    Чи можливо так стверджувати? Ймовірно, так. Бо саме на цій підставі місія юридичної освіти набуває справжніх ознак від бажаного до дійсного. Остаточні результати та перелік усіх переможців буде надруковано в найближчому номері ЮВУ.
© 2017 Запорізький національний університет