Аутисти - такі ж самі люди, як і ми, тільки кращі


    Сонечка Шаталова - дівчинка, яка завдяки своїм незвичайним здібностям стала відома на весь світ. Вона страждає на аутизм. Це заважає їй розмовляти, але не заважає мати вроджену грамотність, фотографічну пам'ять і дивовижні уявлення про світ, якими вона ділиться на сторінках своїх книг. Ось тільки толіка її геніальних висловів. У віці 8 років вона вже знала, що "АЗАРТ - таке захоплення, коли нічим іншим займатися неможливо, поки є сили. МЕТЕЛИК - головна прикмета літнього щастя. ВІТЕР - повітря, яке не любить спокою. ДУША - це порожнеча в людині, яку вона заповнює Богом або Сатаною. ЖИТТЯ - подих щедрості Божої на створену Ним природу. ЗНАЙОМСТВО - зустріч різних розумінь світу або навіть різних світів. ІМПРОВІЗАЦІЯ - гра уяви зі словами, звуками, фарбами, щоб швидко вийшло щось нове. КНИГА - річ, в якій можна зберегти знання і почуття людей у часі. Це спосіб розмови з багатьма людьми крізь час. КІНЬ - велике тепле чотирикопитне щастя". У 9 років: "ГРІХ - короста на душі, що відокремлює людину від Бога. Це думка або дія проти образу Божого в собі". У 10 років: "ДИТИНСТВО - схід долі в людському житті. МАСКА - обличчя одного виразу. МУДРІСТЬ - міра між "мало" і "багато".
    А ось ще одна історія про 6-річну британку Айріс Грейс та її кращу подругу кішку Тулу. Їх вже знає весь світ. Щоб допомогти розвитку доньки, яка страждає аутизмом, батьки не тільки водили Айріс на заняття з логопедом, а й віддали її в гурток з малювання, де у неї відкрився дивовижний талант. Одну з картин юної художниці навіть купила Анджеліна Джолі! Мама дівчинки видала книгу про свою доньку та її власний світ.
    Хіба можна таких розумних і талановитих вважати тягарем для суспільства лише через те, що вони поводяться відмінно від своїх однолітків?!
    - Люди-аутисти - гіперчутливі люди. Вони дуже тонко відчувають навколишнє середовище, гостро реагують, а відтак замикаються у собі, - розповіла консул провідної європейської асоціації "Аутизм Європа", мама дитини з аутизмом Інна Сергієнко, яка приїхала в Запоріжжя із семінаром "Аутизм: діагноз, сенсорна інтеграція, навчання". Захід відбувся у Запорізькому національному університеті і зібрав усіх фахівців, дотичних до цієї проблеми, а також безпосередньо батьків дітей-аутистів, які шукають підходи до ефективної соціалізації своїх малюків.
    У заході також взяли участь Ольга Пономаренко, декан факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ, кандидат педагогічних наук, а також кандидат педагогічних наук Людмила Романенкова, директор Запорізької обласної громадської організації "Флоренс", яка опікується дітьми-аутистами.
    Семінар пройшов у рамках регіонального туру консула "Аутизм Європа" Інни Сергієнко містами України. На зустрічі з журналістами пані Інна розповіла про те, чим люди з аутизмом відрізняються від звичайних та як реагувати та допомагати їм адаптуватися до навколишніх обставин.
    Думаючи, що дитина з аутизмом не розуміє чи не знає чогось, батьки створюють навколо неї таке середовище, наче вона не може щось зробити для себе самостійно - починають все робити замість дитини. Втім такі дітлахи не потребують гіперопіки. Навпаки, їм потрібна віра в їхні сили. Хоч це займає чимало часу і зусиль, але батьки таких особливих діток мусять давати їм можливість діяти самостійно. Батьки повинні вселяти в дитину віру в те, що їй все під силу.
    Фахівець переконана, що потрібно першочергово ставити правильні цілі. Якщо батьки хочуть виростити інваліда, за якого будуть все робити самі, то можуть і надалі надмірно опікати дитину з аутизмом. Якщо ж хочуть виростити людину, яка зможе жити самостійно, створити сім'ю та реалізуватися в цьому житті, то потрібно вміти витримувати паузу і тримати себе в руках.
    Це третій візит Інни Сергієнко в Запоріжжя. Щоразу вона привозить свіжу, актуальну інформацію щодо проблем аутизму, яку приходить послухати аудиторія в 200 осіб. Серед них - і спеціалісти, і батьки особливих дітей. Така відвідуваність свідчить про актуальність питання для Запоріжжя.
    Семінар у Запоріжжі - тридцять другий у регіональному турі консула "Аутизм Європа" Інни Сергієнко, яка отримала міжнародну нагороду від INAP +2014 (Naturally Autistic people Awards) в номінації Community Mentor (Наставник співтовариства).
    - Насправді, людей з аутизмом серед нас значно більше, ніж ми можемо уявити, - поділилася пані Інна. -і з кожним роком народжується все більше таких особливих малюків. Визначити їх можна завдяки їхній гіперчутливості. Малюки можуть затуляти вуха, бо навколишній світ для них виявляється занадто гучним, вони уникають і дивитися вам в очі, адже через це "дзеркало душі" можуть поза власним бажанням через власну і незахищеність сприйняти всю і вселенську біль і бути нею враженими. Разом з тим, вони народжуються, щоб бути щасливими. І наше завдання зробити все від нас залежне, щоб ці діти знайшли своє власне місце в соціумі.
    Директор обласної громадської організації "Флоренс" Людмила Романенкова розповіла, що дуже важливо, коли діти з особливими потребами зустрічаються разом із здоровими дітьми, грають, змагаються між собою, забуваючи про свої проблеми.
    - Діти вчаться спілкуватися, знаходять нових друзів, демонструють свої таланти - і це здорово! - зазначила пані Людмила.
    Запорізька обласна громадська організація "Флоренс" створена в 2004 році і співпрацює з німецькими партнерами з Магдебурга. У Запоріжжі з дітьми займаються соціальні педагоги, соціальні працівники, фізреабілітолог і психологи. Напрямків роботи безліч - це і реабілітація дітей з особливими потребами від народження до шести років, які не можуть відвідувати державні заклади через важкі хвороби, тренінги зі школярами та дорослими.
© 2017 Запорізький національний університет