Запорізький національний університет

Наукова бібліотека

Довідка для читачів, електронні книги, каталоги,
ресурси Інтернет, новини бібліотеки
Запорізький національний університет Сайт ЗНУ    Перейти на сторінку бібліотеки Головна сторінка    Довідка Довідка   

Наукова бібліотека 

Статті 


Статті / Аутисти - такі ж самі люди, як і ми, тільки кращі

Аутисти - такі ж самі люди, як і ми, тільки кращі

/ В. Євгеньєва // Запорізька правда. - 2017. - 25 травня (№ 21). - С. 28


    Сонечка Шаталова - дівчинка, яка завдяки своїм незвичайним здібностям стала відома на весь світ. Вона страждає на аутизм. Це заважає їй розмовляти, але не заважає мати вроджену грамотність, фотографічну пам'ять і дивовижні уявлення про світ, якими вона ділиться на сторінках своїх книг. Ось тільки толіка її геніальних висловів. У віці 8 років вона вже знала, що "АЗАРТ - таке захоплення, коли нічим іншим займатися неможливо, поки є сили. МЕТЕЛИК - головна прикмета літнього щастя. ВІТЕР - повітря, яке не любить спокою. ДУША - це порожнеча в людині, яку вона заповнює Богом або Сатаною. ЖИТТЯ - подих щедрості Божої на створену Ним природу. ЗНАЙОМСТВО - зустріч різних розумінь світу або навіть різних світів. ІМПРОВІЗАЦІЯ - гра уяви зі словами, звуками, фарбами, щоб швидко вийшло щось нове. КНИГА - річ, в якій можна зберегти знання і почуття людей у часі. Це спосіб розмови з багатьма людьми крізь час. КІНЬ - велике тепле чотирикопитне щастя". У 9 років: "ГРІХ - короста на душі, що відокремлює людину від Бога. Це думка або дія проти образу Божого в собі". У 10 років: "ДИТИНСТВО - схід долі в людському житті. МАСКА - обличчя одного виразу. МУДРІСТЬ - міра між "мало" і "багато".
    А ось ще одна історія про 6-річну британку Айріс Грейс та її кращу подругу кішку Тулу. Їх вже знає весь світ. Щоб допомогти розвитку доньки, яка страждає аутизмом, батьки не тільки водили Айріс на заняття з логопедом, а й віддали її в гурток з малювання, де у неї відкрився дивовижний талант. Одну з картин юної художниці навіть купила Анджеліна Джолі! Мама дівчинки видала книгу про свою доньку та її власний світ.
    Хіба можна таких розумних і талановитих вважати тягарем для суспільства лише через те, що вони поводяться відмінно від своїх однолітків?!
    - Люди-аутисти - гіперчутливі люди. Вони дуже тонко відчувають навколишнє середовище, гостро реагують, а відтак замикаються у собі, - розповіла консул провідної європейської асоціації "Аутизм Європа", мама дитини з аутизмом Інна Сергієнко, яка приїхала в Запоріжжя із семінаром "Аутизм: діагноз, сенсорна інтеграція, навчання". Захід відбувся у Запорізькому національному університеті і зібрав усіх фахівців, дотичних до цієї проблеми, а також безпосередньо батьків дітей-аутистів, які шукають підходи до ефективної соціалізації своїх малюків.
    У заході також взяли участь Ольга Пономаренко, декан факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ, кандидат педагогічних наук, а також кандидат педагогічних наук Людмила Романенкова, директор Запорізької обласної громадської організації "Флоренс", яка опікується дітьми-аутистами.
    Семінар пройшов у рамках регіонального туру консула "Аутизм Європа" Інни Сергієнко містами України. На зустрічі з журналістами пані Інна розповіла про те, чим люди з аутизмом відрізняються від звичайних та як реагувати та допомагати їм адаптуватися до навколишніх обставин.
    Думаючи, що дитина з аутизмом не розуміє чи не знає чогось, батьки створюють навколо неї таке середовище, наче вона не може щось зробити для себе самостійно - починають все робити замість дитини. Втім такі дітлахи не потребують гіперопіки. Навпаки, їм потрібна віра в їхні сили. Хоч це займає чимало часу і зусиль, але батьки таких особливих діток мусять давати їм можливість діяти самостійно. Батьки повинні вселяти в дитину віру в те, що їй все під силу.
    Фахівець переконана, що потрібно першочергово ставити правильні цілі. Якщо батьки хочуть виростити інваліда, за якого будуть все робити самі, то можуть і надалі надмірно опікати дитину з аутизмом. Якщо ж хочуть виростити людину, яка зможе жити самостійно, створити сім'ю та реалізуватися в цьому житті, то потрібно вміти витримувати паузу і тримати себе в руках.
    Це третій візит Інни Сергієнко в Запоріжжя. Щоразу вона привозить свіжу, актуальну інформацію щодо проблем аутизму, яку приходить послухати аудиторія в 200 осіб. Серед них - і спеціалісти, і батьки особливих дітей. Така відвідуваність свідчить про актуальність питання для Запоріжжя.
    Семінар у Запоріжжі - тридцять другий у регіональному турі консула "Аутизм Європа" Інни Сергієнко, яка отримала міжнародну нагороду від INAP +2014 (Naturally Autistic people Awards) в номінації Community Mentor (Наставник співтовариства).
    - Насправді, людей з аутизмом серед нас значно більше, ніж ми можемо уявити, - поділилася пані Інна. -і з кожним роком народжується все більше таких особливих малюків. Визначити їх можна завдяки їхній гіперчутливості. Малюки можуть затуляти вуха, бо навколишній світ для них виявляється занадто гучним, вони уникають і дивитися вам в очі, адже через це "дзеркало душі" можуть поза власним бажанням через власну і незахищеність сприйняти всю і вселенську біль і бути нею враженими. Разом з тим, вони народжуються, щоб бути щасливими. І наше завдання зробити все від нас залежне, щоб ці діти знайшли своє власне місце в соціумі.
    Директор обласної громадської організації "Флоренс" Людмила Романенкова розповіла, що дуже важливо, коли діти з особливими потребами зустрічаються разом із здоровими дітьми, грають, змагаються між собою, забуваючи про свої проблеми.
    - Діти вчаться спілкуватися, знаходять нових друзів, демонструють свої таланти - і це здорово! - зазначила пані Людмила.
    Запорізька обласна громадська організація "Флоренс" створена в 2004 році і співпрацює з німецькими партнерами з Магдебурга. У Запоріжжі з дітьми займаються соціальні педагоги, соціальні працівники, фізреабілітолог і психологи. Напрямків роботи безліч - це і реабілітація дітей з особливими потребами від народження до шести років, які не можуть відвідувати державні заклади через важкі хвороби, тренінги зі школярами та дорослими.
Час останньої зміни: 2017-06-06 02:04:02