Автор "Двох кольорів" побував у Запоріжжі / Т. Тарасенко // Запорізька правда. - 2017. - 7 грудня (№ 49). - С. 22


    У Запорізькому національному університеті відбулася зустріч Героя України, видатного українського поета, перекладача, літературного критика та громадсько-політичного діяча Дмитра Павличка зі студентами, викладачами ЗНУ й громадськістю міста. Організували її співак і композитор, заслужений артист естрадного мистецтва України, член НСЖУ Анатолій Сердюк і член Національної спілки письменників України Ольга Стадниченко за сприяння народного депутата України, ректора цього вишу Миколи Фролова.
    Спочатку була зустріч зі студентами й викладачами. А потім Дмитро Васильович виступив і перед патріотичною громадськістю міста. Присутні в залі зустріли поета стоячи й оплесками. Він розповів про власну творчість, зокрема, співпрацю із запорізьким співаком Анатолієм Сердюком, який далекого 1991 року написав музику до вірша поета "Вставай, Україно!".
    Координатор заходу - завідувач кафедри українознавства філологічного факультету, доцент Ольга Стадниченко - нагадала присутнім про важливий внесок Дмитра Павличка не лише в літературу і в культурне життя України, але й у становлення її як держави. Зокрема, вона наголосила на тому, що Дмитро Васильович - один із авторів Акта проголошення незалежності України. Тож науковець підкреслила, що зустріч із почесним гостем вишу - знакова подія для всіх представників ЗНУ й запоріжців.
    У свою чергу, Дмитро Павличко подякував усім присутнім. Вони першими почули новий поетичний твір митця, написаний за день до приїзду в Запоріжжя. Саме славою міста як історичної колиски козацтва надихнувся Дмитро Васильович при створенні поезії "Святослав". Цей вірш присвячений історичній місії відомого князя Київського Русі, який за однією з версій науковців, був убитий печенігами саме на острові Хортиця. Крім того, пролунали в авторському виконанні кращі зразки його громадянської та інтимної лірики. Останні він присвятив присутній на заході своїй дружині Богдані.
    Дмитро Павличко розповів аудиторії про один із найважливіших епізодів у новітній історії України - Акт проголошення незалежності України. Він окреслив передумови створення цього важливого документа, його значення для становлення держави та наслідки його ухвалення.
    Звісно, під час заходу пролунала найвідоміша пісня на слова митця "Два кольори" у виконанні доброго друга й співавтора Дмитра Васильовича - запорізького композитора й співака Анатолія Сердюка. При цьому Дмитро Павличко розповів про історію створення твору (разом із композитором Олександром Білашем), який давно вже вважається народною піснею. Зокрема, він наголосив, що у його рідному карпатському селі головними кольорами вишиванок були коричневий і зелений. А червоним і чорним вишивали сорочки на Полтавщині й у козацькому краї, на Південному Сході України. Цю ж традицію підхопили й воїни Української повстанської армії, в якій кілька місяців шістнадцятирічним юнаком, у 1945 році, перебував і сам Дмитро Павличко. Тому пісню радянська влада боялася випускати в ефір. І все-таки вона вижила, незважаючи на жодні утиски.
    Крім того, Анатолій Сердюк виконав ще одну знакову пісню на слова Дмитра Павличка "Вставай, Україно!". У1991 році він створив на цей текст музику й успішно виступив на фестивалі "Червона рута", отримавши в подарунок від В'ячеслава Чорновола годинник. І тепер, у ЗНУ, його виступ аудиторія винагородила гучними оплесками. Анатолій же показав усім годинник голови Народного руху.
    Під час зустрічі гість університету відповів на запитання студентів, яких, зокрема, цікавило, кого із сучасних письменників він би порекомендував читати, та його думку про історичне коріння зародження української державності. Сам Дмитро Павличко закликав присутніх долучитися до важливого соціального проекту, якому митець зараз віддає всі сили: триває збір коштів на монументальний пам'ятник Івану Франку в Києві. Саме завдяки невтомній багатогранній діяльності Івана Франка, на думку Дмитра Павличка, українська нація вийшла на європейський культурний простір. Тож він мріє про народний пам'ятник на вшанування Великого Каменяра та заснування будинку Франка у столиці, де були б зібрані всі його твори, а також літературознавчі праці з усього світу, присвячені життю й творчості цього письменника, науковця й громадського діяча.
    Під час заходу Дмитро Васильович передав у дар науковій бібліотеці ЗНУ свої книги, зокрема, тритомне зібрання поезій та спогадів. Окремо він подарував координатору зустрічі Ользі Стад-ниченко збірку своєї любовної лірики, яка нещодавно вийшла у видавництві "А-Ба-ба-Га-ла-ма-га" Івана Малковича.
    Представники наукової бібліотеки вишу підготували тематичну виставку, присвячену творчості Дмитра Павличка. Наприкінці заходу декан філологічного факультету Тамара Хом'як подякувала шановному гостю університету за те, що він знайшов час зустрітися зі студентською молоддю. Вона наголосила, що Дмитро Васильович зробив дуже багато для становлення України як незалежної суверенної демократичної держави, закликала студентів взяти за взірець несхитну громадянську позицію й активність митця і в майбутньому сприяти подальшому процвітанню України.
    Тамара Володимирівна і подарувала гостю на згадку про перебування в ЗНУ пам'ятні сувеніри, зокрема, книгу світлої пам'яті академіка, професора філологічного факультету, відомого вченого-літературознавця і лінгвіста Віктора Чабаненка "Із глибин пам'яті. Автобіографічні спогади", у якій науковець згадував і про зустрічі з Дмитром Павличком. Крім того, професор кафедри української літератури Віталій Шевченко передав поету примірник газети "Вісник ЗНУ", у якому розміщена його стаття, присвячена аналізу поетичних творів Дмитра Васильовича.
    Студенти щирими оплесками подякували гостю за цікаву розмову. Вони скористалися нагодою отримати автограф митця, поставити йому запитання та сфотографуватися з ним на згадку.
    На зустрічі з громадськістю виступили, окрім самого поета, народний депутат України першого скликання Олександр Білоусенко, просвітянин Костянтин Лямцев та інші. Олександр Федорович розповів про роботу у Верховній Раді, коли приймалися Закон про мови, Декларація про незалежність, а згодом й Акт про державний суверенітет України. Працював він тоді пліч-о-пліч із Дмитром Васильовичем, якого вважав своїм учителем і наставником.
    Письменник, колишній працівник "Запорізької правди" Пилип Юрик передав поету пісню "Весна", написану колись світлої пам'яті запорізьким композитором Анатолієм Загрудним на слова Дмитра Павличка.
    Анатолій Сердюк виконав також пісню про Хортицю, слова якої йому подарував Дмитро Васильович, коли приїжджав у Запоріжжя минулого разу. А наостанок присутні в залі сфотографувалися на пам'ять із видатним поетом.
© 2017 Запорізький національний університет